Roman Kujawa

S Romanem Kujawou se již známe nějaký pátek. Před pár lety byl jeden z prvních, který shyboval na naší venkovní hrazdě Uno ještě v prvopočátcích Shyby.cz. Roman je neuvěřitelně univerzální borec se všestranným sportovním rozvojem. Romanovi jsme položili pár otázek. Jeho odpovědi mohou být nakopnutím pro všechny, kteří jsou stále na začátku.

Roman stojí spolu s Patrikem Čavojem za projektem Pohybový kouč, cvičit ho najdete ve Fit Factory v Třinci ,samozřejmě můžete sledovat jeho stránku na Facebooku .

Proč to všechno, co bolí, děláš?

Jestli je myšleno cvičení, tak pohyb je součástí celého mého života.

Jak jsi se ke cvičení dostal?

Nedostal. Narodil jsem se a pak zkoušel vše možné co bylo v mých silách. Plavání, judo, box, cyklistika, posilování, squash, crossfit, KB trénink. Pořád mně zajímají nové směry a výzvy.

Máš nějaký vzor nebo osobnost, která Tě motivuje?

Vzorů je hodně. V každém sportovním odvětví mám své vzory. Klokov, Jonathan Power, Camille LeBlanc Bazinet, Froning, Tsatsoulin.

Cvičíš raději venku nebo indoor?

Je mi to jedno - prostě kdekoliv!

Jedeš sám nebo spíš trénuješ ve skupině?

Sám. Jelikož jsem trenér, připravuji se hodně na svých trénincích s cílem předat zkušenosti a poznatky dál svým klientům. Když vyjde čas cvičím se svým kamarádem a společníkem ve firmě Patrikem.

Tvůj nejoblíbenější cvik?

Turecký pozved.

Cvik který absolutně nemáš rád?

Sed-leh!

Používáš nějaké doplňky stravy?

Požívám aminokyseliny a proteiny.

Co si o nich ve stručnosti myslíš?

Doplňky beru pro zrychlení mé regenerace po tréninku. Nesnažím se měnit zásadně svou postavu. Proto je priorita regenerace a být připravený na další trénink.

Jaké jsou Tvoje cíle na tento rok?

Úspěšně absolvovat certifikační instruktorský seminář SGF 1 Strong First. Pořádat následně školení pro klienty z Čech, Polska i Slovenska v kettlebell tréninku. Úspěšně dokončit pár rozjetych projektů.

Je něco, čím se můžeš pochlubit?

Nerad se chlubím..

Jak vypadá Tvůj běžný trénink?

Poslední dva měsíce cvičím pouze s Kettlebelly a hrazdou. Zahřátí švihadlo, roller, gumové expandery, lehká práce s KB. Následný trénink je rozdělen na těžké dny kdy používám těžší váhy a méně opakování a lehčí váhy kde se jede hodně opakování v různých kombinacích.

Je nějaký cvik nebo prvek který je pro Tebe nedosažitelný?

Front a back lever. Ale není ne-dosažitelný jen teď není na to síla a čas trénovat.

Jezdíš na soutěže a co si o nich myslíš?

Jezdil jsem na crossfitové závody. Big one challenge v Brně (1 místo v open), no excuse v Hradci, závody v Polsku Gliwice, Warszawa. Závody jsou super k prověření svých sil a dovednosti. Ale příprava na ně není mou prioritou, jen momentálním testem jak na tom jsem. Na crossfitových závodech mi vadí neustálá tendence zvyšovat obtížnost a váhy do stadia kdy nejde dokončit nebo hrozí velké riziko zranění. Proto se dívám hodně kdo daný závod organizuje a stačí mi jeden nebo dva za rok. Ne každý si může dovolit zranění (musím být aktivní ve dvou zaměstnáních) Velice se mi líbí přístup a myšlení Martina Štěpánka jak organizuje svoje závody no excuse.

Jak řešíš stravu? Pokud ji tedy řešíš?

Bez cukru, minimum sacharidů, hodně tuků, vajíček, masa, zeleniny. Fáze 16 až 18 hodin hladovění a zbytek čas na jídlo.

Jaký je Tvůj názor na výuku tělesné výchovy na základních a středních školách?

Nedostatečná. Děti jsou na tom pohybově velice špatně. Neznají základy jako kotoul, výmyk, stojku. Je třeba toho hodně zlepšit.

Co by se tam dalo zlepšit?

Práci tělocvikáře musí dělat někdo, pro koho je sport a děti na prvním místě. Toto nadšení mi u učitelů chybí a pak i následně u dětí. Na druhou stranu děti se ani hýbat nechtějí a žijí ve virtuální realitě.

Kolikrát týdně trénuješ?

Snažím se aby to nebylo víc jak čtyřikrát. Ale někdy je to i pět tréninku v týdnu. Záleží jak se cítím.

Máš nějaké zvláštní vybavení které používáš?

Mám k dispozici celý svůj gym kde mám hrazdu, kruhy, velké osy se zátěží do 200 kg, celou paletu kb.

Máš nějaký web nebo stránku pro fanoušky?

Roman stojí spolu s Patrikem Čavojem za projektem Pohybový kouč, cvičit ho najdete ve Fit Factory v Třinci ,samozřejmě můžete sledovat jeho stránku na Facebooku .

Napadá tě ještě něco?

Když děláme věci které nás baví, děláme vše lépe, efektivněji a z dobrým pocitem, který se nedá nikde koupit.

Honza Březina - Shyby.cz


Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo by sem měl spadnout tak nám dejte vědět na info@shyby.cz.